Bezcenne łzy

24 maja 2024 roku już po raz trzeci do naszej szkoły przybyła Pani Hanna Odorkiewicz-Sikocińska ps. „Pszczoła”, członek Szarych Szeregów, powstaniec warszawski. https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/hanna-odorkiewicz-sikocinska,3131.html Jej ojciec to były żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, pracownik kontrwywiadu, kawaler krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. https://pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Odorkiewicz

Mimo iż opowieść powstańczą w naszej szkole snuła już trzeci raz, uczniowie naszego drogiego prelegenta słuchali z zapartym tchem, a Pani Hania opowiadała jak zwykle barwnie i emocjonująco. Cała społeczność szkolna czuje jak wielką wartość mają takie żywe lekcje historii. Gdy przez szkolny korytarz idę z Panią Hanią pod rękę, uczniowie patrzą się i milkną, a na twarzach pań sprzątających i nauczycieli maluje się wyraz szacunku, podziwu i uznania.

W trakcie spotkania umówiłem się z Panią Hanią, iż będziemy ją oficjalnie nazywać przyjacielem szkoły. Gdy po zakończonym spotkaniu odprowadzałem Panią Hanię do taksówki, zauważyłem, że po jej policzkach płyną łzy. Mimo iż w tym roku przypada 80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego emocje wciąż są żywe.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM